Lancisti Club - Your Lancia Club Online: τρομπα βενζινης δ1.6 16v - Lancisti Club - Your Lancia Club Online

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

τρομπα βενζινης δ1.6 16v

#1 User is offline   deltakias 

• Piccolo Lancista
  • Pip
  • Group: Members

Posted 09 September 2012 - 03:09 AM

Καλημερα ειχα ενα προβλημα με την μανισια αντλια βενζινης (walbro mss071) της δελτας η οποια και με αφησε.Αυτη την αντλια σταματησε να την παραγει η walbro απ΄οσο ξερω και δεν την εχω βρει και πουθενα. Τωρα ποιες αντλιες αξιζουν απο aftermarket και λειτουργουν σωστα οπως η μανισια ?
0

#2 User is offline   lncd 

• Lancista Dottore
  • PipPipPipPip

Posted 09 September 2012 - 10:53 PM

φιλε πληροφοριακα να σου πω, οτι στην 1.400 δ που ειχα, οταν εμεινα απο τρομπα, εβαλα ανταλλακτικο καινουργιο (οχι μεταχειρο) απο το παλιο fiat bravo... στην 1.6 δεν ξερω αν εχει καποια διαφορα...

δες και εδω καποιες αγγελιες...
http://www.car.gr/pa...ion=&condition=
Posted Image Posted Image
0

#3 User is offline   deltakias 

• Piccolo Lancista
  • Pip

Posted 10 September 2012 - 06:33 PM

Οχι δεν πρεπει να φορανε ιδια με το 14αρι απ οσο ξερω.Απλα δεν υπαρχει η μανισια η WALBRO (δεν παραγεται απ οτι με ειπαν απο την lancia και αλου που ρωτησα) και τα bravo-brava-marea 1.6 λογικα φορανε την ιδια.Εχω δει καποιες aftermarket οπως ( meat&doria,hoffer,bosch και αλλες) και αναρωτιεμαι αν θα λειτουργουν οπως η μαμα
0

#4 User is offline   lncd 

• Lancista Dottore
  • PipPipPipPip

Posted 11 September 2012 - 01:07 PM

ναι, ταιριαζουν απο αυτα τα μοντελα στα ιδια κυβικα, τα ιδια ακριβως με της fiat ειναι...
και απο dedra κανει, αν θυμαμαι καλα! ;)
0

#5 User is offline   lanciaz 

• Nuovo Lancista
  • Pip

Posted 06 July 2013 - 12:35 AM

Καλησπερα αντιμετωπιζω και γω το ιδιο θεμα με την mss 071walbro σε δελτα 1.6 16v εψαξα να την βρω καινουρια αλλα δεν υπαρχει εμαθα. Εχω βαλει μερικες after αντλιες αλλα δεν λειτουργει οπως πριν το αμαξι.Εβαλα δυο καινουργιες της meat&doria (μεσα στο κουτι ειχε walbro :huh: ) και με τις δυο δεν εμεινα ικανοποιημενος σαν να μην πηγαινει το αυτοκινητο στον δρομο ειδικα στις ψηλες στροφες σαν να στεγνωνει αλλα και στα χαμηλα μια ελαχιστη διαφορα ειδα. εβαλα ενα φιλο μου μηχανικο να δει μηπως συμβαινει τπτ με τα μπεκ μπασ και εκει υπαρξε κανα προβλημα τα μετρησε και ηταν μια χαρα εκανα και εναν καθαρισμο μπεκ αλαχθηκε και ο ρυθμιστης πιεσης των μπεκ αλλα τα ιδια καμια διαφορα δεν ειδα επισης μπηκε στο διαγνωστικο examiner καμια ενδειξη βλαβης δεν βρεθηκε καναμε εναν γενικο ελεγχο αλλαξα μπουζι φιλτρο βενζινης και αερα απ οτι εχω διαβασει και σε ξενα φορουμ με μαρεα μπραβο μπραβα εχουν και εκει το ιδιο προβλημα με αφτερ αντλιες.Εχει βαλει κανεις σας αντλια που να λειτουργει σωστα ?? καμια μαρκα που να πολυχρησιμοποιηθηκε σε αφτο το μοτερ?
0

#6 User is offline   Fuerza (Δυναμη) Teo 

• Ο Σαλονικιοοοοος...
  • PipPipPip
  • Group: Membro Registrato

Posted 06 July 2013 - 01:29 PM

Μια λυση , νομιζω , ειναι να πας σε ανακυκλωση αυτοκινητων.. και αν βρεις μια 16αρα να πας να την ξηλωσεις με δικα σου εργαλεια... για να σου βγει και πιο φθηνα. Δες αν εχει καμια κοντα στην περιοχη σου.
0

#7 User is offline   dedra13 

• Piccolo Lancista
  • Pip

Posted 06 July 2013 - 03:58 PM

Φίλε μου ο Θοδωρής έχει δίκιο , ρίξε καμιά ματια σε μαντρες με μεταχειρισμένα ή σε καμιά ανακύκλωση .
Και για ρίξε και μια ματιά εδω : http://www.ebay.it/i...=item25739622e8
0

#8 User is offline   lanciaz 

• Nuovo Lancista
  • Pip

Posted 06 July 2013 - 04:10 PM

Ειχα παρει και μεταχειρες αυτη που ειχα μεχρι τελευταια ηταν μεταχειρισμενη mss 071 ολες αυτες εχουν χρονια πανω τους στα τελευτεα τους ειναι ολες 10-13ετιας μια αλλη μαυρη bosh πρεπει να ναι απο κανα 14αρι η 16αρι8v φιατ αυτη ιδιες φορανε και καποια παλια οπελ την δοκιμασα και αυτη παρολο που ξερα οτι δεν ταιριαζει ειανικαι λιγο περιεργοι οι μαντραδες επεμενε οτι κανει και στο μοτερ μασ παρολα αυτα την δοκιμασα κ δεν εκανε.θελω να βρω καμια καινουρια γτ βγαλε βαλε δεν ειναι δουλεια αυτη ,(το καλο ειναι οτι δεν κατεβαινει ρεζερβουαρ σε αυτα τα αμαξια) λεω για καμοια αφτερμαρκετ καινουρια αφου κατηργησαν την μαμα αλλα να δουλευει σωστα.Καμοια δοκιμασμενη??
0

#9 User is offline   dedra13 

• Piccolo Lancista
  • Pip

Posted 06 July 2013 - 04:29 PM

Φίλε lanciaz κοίταξα λίγο για το πρόβλημά σου κι είδα ότι είναι συχνό :
http://www.fiatforum...071-walbro.html
Εν το μεταξύ σε αυτη εδώ τη σελίδα στο ebay :
http://www.ebay.it/i...=item48509dc3f3
λεει σε ένα σημείο το εξής :
Le pompe iniezione Wega sono realizzate con materiali e criteri di lavorazione di alta qualità che
ne garantiscono la durata e l'affidabiltà.
Perfettamente compatibile con l'originale.

Sostituendo la pompa benzina è indispensabile la sostituzione del filtro benzina.
La maggiore causa di rottura delle pompe ie è proprio l'intasamento del filtro.
Comunicateci il modello esatto della vs auto per conoscere prezzo e disponibiltà del filtro.
Acquistando anche il filtro le spese di trasporto restano invariate.
Επειδη ιταλικά δεν ξερω και το είδα από την μετάφραση λέει τα εξής :
''Οι Wega αντλίες έγχυσης γίνεται με τα υλικά και τα κριτήρια κατασκευής της υψηλής ποιότητας
εξασφαλίζουν αντοχή και affidabiltà.
Απόλυτα συμβατή με το πρωτότυπο.

Αντικατάσταση της αντλίας καυσίμου είναι απαραίτητη για την αντικατάσταση του φίλτρου καυσίμου.
Η κύρια αιτία της αποτυχίας των αντλιών δηλαδή είναι η απόφραξη του φίλτρου.
Πείτε μας για το ακριβές μοντέλο του αυτοκινήτου με την τιμή και τη διαθεσιμότητα εναντίον του φίλτρου.
Η αγορά των φίλτρων κόστος μεταφοράς παραμένουν αμετάβλητες.''
Ίσως αν ρωτήσεις κάποιον μάστορα που έχει γνώση να σου πεί . Ειδάλως η μόνη λύση είναι αυτή που προτείναμε παραπάνω κι εγώ κι ο Θοδωρής .
Ελπίζω να βρείς λύση στο πρόβλημά σου κι ενημέρωσέ μας .
0

#10 User is offline   deltakias 

• Piccolo Lancista
  • Pip

Posted 06 July 2013 - 04:33 PM

Η αληθεια ειναι δεν μπορω να καταλαβω αυτη την τακτικη που καταργουν αντλιες και γενικα ανταλακτικα οι εταιριες <_< συγκεκριμενα η walbro εβγαζε ιδια αντλια με την mss071 αλλα με αλλους κωδικους για xsara/xantia(mss76 nmz) για saab,rover,peugeot και ποιος ξερει για ποσα αλλα αυτοκινητα και εχει καταργησει ολοκληρη σειρα απο αντλιες τι ανωμαλια ειναι αυτη?? Φανταζομαι τι εχει να γινει οταν θα καταργουν ανταλακτικα στα συγχρωνα αυτοκινητα που χουν τις παναγιας τα ματια επανω. Τεσπα οσο για τις αφτερμαρκετ αντλιες μακρια απο το τρομπακι της hoffer που δινει σαν αντικατασταση του μανισιου μας ειναι πολυ μουφα.Τωρα φοραω μια αντλια της meat&doria(μεσα στο κουτι εχει walbro) αλλα δειχνει σαν να στεγνωνει το αμαξι οταν το ανοιγεις.Ασ μας πει κανεις καμια μαρκα απο αφτερ που δοκιμασε
0

#11 User is offline   dedra13 

• Piccolo Lancista
  • Pip

Posted 06 July 2013 - 04:40 PM

Ασε για τις μ@λ@κιες τις μαμά Fiat για τα ανταλακτικά είναι μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία ...
Απλά πιστεύω παιδιά ότι μπορείτε να βρείτε πλέον και σε μάντρες με μεταχειρισμένα-τρακαρισμένα αλλά και σε μαντρεςμε ανακυκλώσεις αυτοκινήτων που κρατάνε πολλα για να δίνουν ανταλακτικά !
0

#12 User is offline   deltakias 

• Piccolo Lancista
  • Pip

Posted 06 July 2013 - 04:55 PM

Να ταν μονο η φιατ και η πεζο που καταργουν εδω και σε αμαξια που βρισκεις αρκετα απο τα ανταλακτικα τους βλεπε vag,opel ισως και ford τιμες φαρμακειου εχουν ακομα και στα μεταχειρισμενα τους!!
0

#13 User is offline   lncd 

• Lancista Dottore
  • PipPipPipPip

Posted 07 July 2013 - 11:45 AM

παιδια εγω πριν 2 χρονια περιπου που ειχα αλλαξει στην delta μου, ειχα βρει καινουργια απο fiat bravo, αλλα αλλαξα μονο το εσωτερικο μοτερακι που ειχε... ο κωδικος της αντλιας της lancia ηταν ακριβως ο ιδιος με του bravo!
πληρωσα αν θυμαμαι καλα κοντα στα 30-35€!
και δουλευε οπως πριν το αμαξι!
0

#14 User is offline   lanciaz 

• Nuovo Lancista
  • Pip

Posted 07 July 2013 - 02:14 PM

Μηπως ξερεις τους κωδικους της αντλιας? θυμασαι οταν πηρες το τρομπακι να εγραφε walbro επανω? μου φαινεται λιγο χαμηλη η τιμη για μαμα αντλια τους εχω για φραγκοφονιαδες στα οριτζιναλ.
Κατι αλλο τωρα εχω παρατηρησει οτι υπηρχαν δυο μοναδες τροφοδοσιας (φλοτερ,αντλια και η βαση τους) εγω εχω αυτη που εχει εισοδο επιστροφης. Η αλληΗ μοναδα που εχει μονο εξοδο προς το μοτερ αν βρω το τρομπακι της θα ταιριαζει στο στην δικια μου?
0

#15 User is offline   lncd 

• Lancista Dottore
  • PipPipPipPip

Posted 09 July 2013 - 04:43 PM

απο bravo ηταν... καινουργια... ειχαμε αλλαξει μονο ενα εξαρτημα μεσα στο εσωτερικο της αντλιας οπως εβγαινε ολοκληρη...
δεν την αλλαξα ολη... μονο μεσα μια μικρη αντλιουλα...
κωδικους κλπ δυστυχως μετα απο τοσα χρονια δεν θυμαμαι... αλλωστε δεν εχω πλεον και το ιδιο το αμαξι στα χερια μου!
0

Back to top
Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users